- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Uncharted 4: A Thief’s End İncelemesi

Uncharted 4: A Thief’s End İncelemesi sitemize 29 Ağustos 2016 tarihinde eklenmiş ve 321 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.
Uncharted 4: A Thief’s End İncelemesi

 

Only on Playstation, yani sadece Playstation platformuna çıkan oyunlar her zaman özel olmuştur. Sony ınteractive Entertainment sebebi ile yayınlanan bu oyunlar yapımcısı hangi şirket olursa olsun Sony desteği ile birlikte hem hikaye, hem oynanış, hem de grafik bazında rakiplerinin önünde ayrı bir yerde bulunmayı başarıyorlar.

Bu oyunlardan biride hiç kuşkusuz Uncharted. Serinin ilk oyunu 2007 çıktığında oyun aslında Tomb Raider’a ana karakterimiz Nathan Drake’de Lara Croft’a benzetilmişti. fakat gerek Uncharted: Drake’s Fortune oyununun gerçek efsaneleri güzel bir öykü ile birleştirerek ortaya çıkan derinlik, gerekse oyunda bulunan yan karakterler, Victor Sullivan ve Elena Fisher’ın oyuna renk verici katkıları Uncharted’ı öne çıkarmıştı.

Uncharted-4-A-Thiefs-End-1

Böyle güzel bir oyunun ardından herkes ikinci bir oyunun geleceğinden emindi ve 2 yıl sonra 2009’da Uncharted 2:Among Thieves oyunu piyasaya çıktı ve seriye yeni bir ira, Chloe, katılmıştı. ilk oyunda Sir Francis Drake’in izinden gidip El Dorado’yu arayan karakterlerimiz bu sefer kayıp belde, Shambhala’yı edinebilmek için maceraya çıkıyorlardı. ikinci oyun seriye multiplayer modunuda getiren oyun olarak bilinse de, Türk oyun severler için serideki tek önemi bununlada kısıtlı kalmamıştı. Oyunun bir bölümünde ıstanbul’daki bir müzeye girmiş ve buradaki görevlilerin türkçe konuştuklarını duymak da Türk oyunseverleri heyecanlandırmıştı. Türk oyunseverlerin oyuna olan sevgileri Naughty Dog’a da ulaşmış olacak ki 2011 yılında çıkan Uncharted 3: Drake’s Deception oyunu Türkçe lisan seçeneği ile piyasaya çıkmıştı ve kahramanımız Nathan Drake’i de Okan Yalabık seslendirmişti. T.E. Lawrence’ın Bilgeliğin Yedi Sütunu adlı kitabından çok sayıda alıntının yer aldığı üçüncü oyunda ise Kumların Atlantisi olarak bilinen irem şehrini bulmaya çalışmıştık.

Uncharted Serisi gerçekte üçleme şekilde düşünülmüş ve bir dördüncü oyunun çıkacağı konuşulmamıştı. fakat tahmin ediyorum ki serinin çok sayıda hayranı, benim gibi ilk üç oyunu oynadıktan sonra, yeni bir oyunun çıkmasını umut etmişti. Uzun bir bekleyişin ardından serinin sevenleri umutlarını kaybetmeye başlamışken 14 Kasım 2013 yılında Playstation yeni bir Uncharted oyununu duyurdu. Daha sonra açıklanan ismiyle Uncharted 4: A Thief’s End (Bir Hırsızın Sonu) Mayıs 2016’da tüketicilere çıktı. Uncharted serisi son iki oyundaki flashback’ler ile karakterimizin geçmişine dair çok çok bilgi verdi ve seriyi tam olarak, en azından Nathan Drake için bitirdi. Yeni oyunu oynamak için ilk 3 oyunu oynamanız mutlak zorunluluk değil ancak oyunu severseniz ister istemez ilk üç oyunu oynamak isteyeceksiniz. Dolayısıyla doğrudan sıralamayı ilerleyerek gitmenizi tavsiye ederim. ilk 3 oyun konusu için da platform açısından kuşku edecek bir şey bulunmaz, nedeniyse Uncharted 4’şöhret tüketicilere çıkmasına kısa bir süre kala ilk üç oyun remastered bir collection biçiminde ps4 platformunda satışa çıkarılmıştı

.

Uncharted-4-A-Thiefs-End-2

Bu son oyun hiç kuşkusuz seride olan her şeyi barındırıyor: aksiyon, serüven, müthiş görünüm ve atmosferler ve tabi ki karakterimiz Nathan Drake. Bu sefer yoğun şekilde eskiden araştırmasını yaptığımız bir hazinenin peşinden gidiyoruz. Yeni gelişen olaylar sonucu yarım bıraktığımız işi tamamlama zamanı. Hikayemiz gerçek bilgilere dayanan,1600’lerde yaşamış Henry Avery (Every) isimli korsanın The Ganj-i-sawai soygunundan kazandığı 400 milyon doları konu almaktadır. Nathan Drake Avery’nin bıraktığı ipuçlarını izlerken sırf bu büyük korsan hazinesini değil aynı zamanda korsanlar için arındırılmış, güvenli bir bölge olarak anılan efsanevi belde Libertalia’yada bir adım daha yaklaşıyor.

Oyun grafik açısından oldukça çok otorite vasıtası ile Ps4 platformunun en fazla grafiklerine sahip oyun olarak seçildi. Kontroller ve oynanış aynı daha önceki oyunlarda bulunduğu bu gibi epey bir sorunsuz ve güzel. Seslendirmeler, müzikler her şey kusursuz. Son şekilde, son oyunda da bunu başaran ve Uncharted Serisinin en güzel öğesi muhteşem manzaraları ve bu manzaraların gerçek tarihi efsaneler ile birleştirilmesi yüzde yüz kusursuz. eğer bir Ps4 veya Ps3 sahibi iseniz her zaman oynamanız ve böyle bir seriden mahrum kalmamanızı tavsiye ederim. Son olarak oyun için

HİKAYE: 9.5

SES: 9.6

OYNANIŞ: 9.1

GRAFİK: 9.6

ATMOSFER: 9.4

TOPLAM: 9.7

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.